NHOs medlemsundersøkelse: Stabil situasjon og utsikter i mars
NHOs medlemsundersøkelse for mars viser at både markedssituasjon og utsikter er stabile fra februar. Det er fremdeles store næringsvise forskjeller.
NHOs medlemsundersøkelse for mars viser at både markedssituasjon og utsikter er stabile fra februar. Det er fremdeles store næringsvise forskjeller.
Tirsdag 4. mars la NHO frem Økonomisk overblikk for første kvartal.
NHOs medlemsundersøkelse for februar viser noe svekket markedssituasjon blant medlemsbedriftene sammenlignet med i januar, mens markedsutsiktene er noe forbedret. De store næringsvise forskjellene vedvarer.
Det går mot lysere tider i økonomien. Veksten i fastlandsøkonomien har allerede tatt seg noe opp og ventes å ligge litt over trend de neste årene. Både lavere prisvekst og lavere rente vil gi folk mer å rutte med. På andre områder venter vi lavere marsjfart fremover. Fastlandsbedriftenes investeringer ventes å falle videre neste år, før de tar seg opp mot slutten av prognoseperioden.
Dyrtid og rentehopp har tynget forbruk og investeringer de siste par årene, og i år anslås aktivitetsveksten i fastlandsøkonomien til 0,6 prosent, om lag på linje med fjoråret. Fremover ligger det imidlertid an til et mildt oppsving. Det skyldes at inflasjonen har kommet ned og utsikter til rentekutt på nyåret. Det vil gi økt kjøpekraft og løfte forbruket de neste årene, sier NHOs sjeføkonom, Øystein Dørum.
Bedre stemning, men fortsatt laber vekst. - Vi forventer svak aktivitetsvekst i år. Til tross for dette, holder kapasitetsutnyttingen, både her hjemme og hos Norges handelspartnere, seg relativt høy. Arbeidsledigheten har steget mindre enn man kunne frykte, og det har tatt tid å få prisveksten ned.
Gi oss gjerne en kommentar i tillegg - hvordan kan vi forbedre oss?