Torsdag 6. mars vedtok NHOs representantskap forhandlingsposisjonen for lønnsoppgjøret 2025.
Det er viktig at lønnsoppgjøret bidrar til å styrke norsk konkurransekraft.
Les mer: NHOs forhandlingsposisjon
Les mer: Bakgrunnen for NHOs forhandlingsposisjon
Hensyn til lokale forhold
Årets oppgjør finner sted i en tid med stor usikkerhet for utviklingen i internasjonal handel, med en handelskrig som er i gang.
Det er også store variasjoner mellom bransjer og hvordan de opplever markedssituasjon og fremtidsutsikter. Mens industrien har levert gode resultater de siste årene, har byggebransjen opplevd et stort fall i omsetning, aktivitet og inntjening.
– Vi må ta hensyn til usikkerheten ute og variasjonene her hjemme, og mer av lønnsveksten bør derfor bestemmes lokalt på bedriftene. Skal vi sikre bedriftenes og norsk konkurransekraft, bør lønnsoppgjøret ta hensyn til lokale forhold, sier administrerende direktør Ole Erik Almlid i NHO.
Usikre tider
NHOs analyser peker mot økt aktivitet i norsk økonomi. Men bildet er langt mer usikkert nå enn for bare kort tid siden. Både de geopolitiske og handelspolitiske rammebetingelsene ser ut til å være i stor endring. Handelskrigen er i gang og vil ventelig trappes opp ytterligere. Dette vil svekke internasjonal og norsk økonomi, selv om det er uklart hvor mye.
– Norsk industri opplever gode resultater historisk sett, men industrien er også en av våre mest utadrettede næringer og er sårbar for en opptrapping av handelskrigen. Når vi sier at en tilstrekkelig del av lønnsveksten må avsettes til lokale forhandlinger, er det også for å kunne håndtere det veldig usikre bildet vi nå opplever. Vi vil vite mer, både om hvilke næringer og bedrifter som treffes, og hvordan, når vi kommer til de lokale forhandlingene mellom klubben og ledelsen på den enkelte arbeidsplass, sier Almlid.
Forhandles kun om lønn
Årets oppgjør er et mellomoppgjør, hvor NHO og LO samt NHO og YS kun forhandler om lønn. Forhandlingene starter fredag 14. mars med kravoverlevering.
Representantskapet i NHO, som har vedtatt NHOs forhandlingsposisjon, består av 50 medlemmer hvor NHOs presidentskap, alle 18 landsforeninger og 10 regionforeninger er representert.
Les mer om lønnsoppgjøret her