-Vi vil gratulerer Zero med nok en god rapport! GLP er enige med mange av forslagene til Zero. Blant annet at vi må legge til rette for at flere kjøper el-varebiler, utbygging av mer ladeinfrastruktur og se på muligheter for å gjøre noe med effektleddet. Blant våre medlemmer ser vi særlig økte investeringer i el og biogass. Vi tar med oss forslagene inn i arbeidet med å omstille norsk landtransport og fortsette å jobbe for å halvere utslippene frem mot 2030, soer Ingelin Noresjø, daglig leder i GLP.
Utvalgte forslag for landtransporten i Zero-rapporten 2025
- Bompengefritak for el-varebiler bør gjelde over hele landet ut 2027, og el-varebiler bør få halv takst av elbiler over hele landet frem til 2035. Fra 1.1.2027 bør alle nye fossildrevne varebiler som registreres, få tungbiltakst i bomringen
- Offentlige aktører (stat, kommune og fylkeskommune) bygger ut ladestasjoner på ansattplasser og stiller ladestasjoner som ikke brukes om natten til disposisjon for nattlading av elektriske varebiler.
- Enovastøtten på 60 prosent av merkostnaden ved kjøp av elektriske lastebiler videreføres frem mot 2030.
- Hurtigspor for saksbehandling av hurtigladere til tungtransport i kommunene, hos NVE og lokale nettselskaper.
- Tidsdifferensiere effekttariffen på døgnbasis. Ved å gi fritak for effektleddet utenfor døgntoppene i nettet, vil effekttariffen ikke treffe ladeselskapene i like stor grad.
- Innfør engangsavgift på kjøretøy over 7,5 tonn
- Utslippsfrie vare- og lastebiler bør få tilgang til kollektivfeltene over hele landet ved å endre trafikkreglene.
- Få på plass beredskap for fornybare drivstoff, og det er en fordel at det produseres og brukes ulike typer drivstoff.
- Utvid forskriften for offentlige innkjøp av utslippsfrie varebiler og bybusser til også å gjelde kjøretøy som brukes til frakt av varer og tjenester
- Krav til gradvis mer utslippsfrie bygge- og anleggsplasser i alle offentlige anbud bør forskriftsfestes, med opptrapping fra 2026 til 2035.
- Øk investeringsstøtten til elektriske anleggsmaskiner med tilhørende ladeinfrastruktur. Enovas støtte til anleggsmaskiner må øke maksbeløpet fra 40 til 60 prosent, bli mer forutsigbar og treffe alle maskinkategorier.
- ZERO mener at det er fornuftig å bruke bærekraftig biodrivstoff til å erstatte fossilt der elektrifisering ikke er et alternativ og støtter regjeringens opptrappingsplan